epolitic epolitic
167
BLOG

Wywalić polityków z samorządów - to jest wyzwanie ?

epolitic epolitic Społeczeństwo Obserwuj notkę 9

znalezione w sieci;

„Koniec ery samorządowych dinozaurów”, „Wychodzimy z podziemia”, „Miasto jest nasze”, „Czas mieszkańców” – to hasła, jakimi posługują się członkowie ruchów społecznych. Czy już w listopadzie znajdą uznanie wyborców?

 

Przedstawiciele ruchów społecznych przygotowują się do wyborów samorządowych. Nie brak opinii, że już w listopadzie nastąpi przełom i do rad gmin i powiatów trafi liczna reprezentacja społeczników.

W lipcu zawarto Porozumienie Ruchów Miejskich, czyli „obywatelską odpowiedź na politykę taśm, wyobcowanie i kompromitację klasy politycznej" – jak piszą o sobie sygnatariusze porozumienia. „Chcemy, by Polacy znowu mogli wybierać politykę zamiast polityków, by interes publiczny stał się jedyny wyznacznikiem działań samorządowców" – deklarują.

Porozumienie tworzą organizacje reprezentujące sześć miast, w których żyje 3,8 miliona obywateli: Miasto jest Nasze z Warszawy, Kraków Przeciw Igrzyskom, Prawo do Miasta z Poznania, Gdańsk Obywatelski, toruński Czas Mieszkańców i Samorządni.pl z Płocka.

Organizacje te zrzeszają w większości bezpartyjnych aktywistów lokalnych i ekspertów w dziedzinach takich, jak architektura, planowanie czy transport.

– Jesteśmy ideowi, ale nie ideologiczni – deklaruje Maciej Wudarski z poznańskiego Prawa do Miasta.

– Jesteśmy alternatywą dla duopolu PiS-PO. Alternatywą dla ekstremistów spod znaku KNP i Ruchu Narodowego. Zmianą pokoleniową – dodaje Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze.

Wśród założycieli porozumienia są inicjatywy, które już osiągnęły lokalne sukcesy: Kraków Przeciw Igrzyskom doprowadził do referendum w sprawie organizacji olimpiady zimowej, działacze Prawa do Miasta w komitecie My-Poznaniacy zdobyli niemal 10 proc. głosów w poprzednich wyborach samorządowych, a warszawskie Miasto Jest Nasze stawało po stronie społecznej w konfliktach z ratuszem, takich jak sprawa biurowca na placu Zamkowym czy afera korupcyjna z udziałem wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego.

Członkowie PRM mówią o „samorządowych dinozaurach". – Diagnozujemy trzy choroby samorządu: ignorancję władzy, chaotyczny rozwój miast oraz zaniedbanie interesów miast i mieszkańców na szczeblu ponadlokalnym – mówi Łukasz Wróblewski, rzecznik Czasu Mieszkańców.

Jak zapewnia Wróblewski, grupa społeczników ma receptę na zdiagnozowane problemy samorządów. Jej główna idea skupia się wokół jednego, podstawowego założenia: oddania większej władzy w ręce mieszkańców miast.

Rzucają wyzwania prezydentom

Ruchy społeczne mają już nawet kandydatów na prezydentów. W stolicy o fotel prezydencki ubiegać się będzie socjolog i aktywistka Joanna Erbel, startująca jako oficjalna kandydatka Partii Zieloni. W Krakowie kandydatem na prezydenta komitetu Kraków Przeciw Igrzyskom jest Tomasz Leśniak, lider inicjatywy i sympatyk zielonych.

Społecznicy chcą też rządzić Poznaniem. Maciej Wudarski ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta oraz Anna Wachowska-Kucharska ze Społecznej Inicjatywy Poznaniacy to rywale Ryszarda Grobelnego w walce o fotel prezydencki fotel.

epolitic
O mnie epolitic

niezależny antypolityczny głos obywatelski; kocham ten cytat z Cymańskiego /PIS/ cała prawda o rządach PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI; "Mieliśmy ogromną kasę. Ale daliśmy ją bogatym i pogłębiliśmy rozwarstwienie społeczne. To jest tajemnica, o której się milczy. Bo albo popierasz PiS, albo milczysz. Ten brak krytycyzmu, to zapatrzenie i ten zachwyt nad dwoma latami naszych rządów, to przesada." Produkt Krajowy Brutto w 2014 r. wyniósł 1.728.677 mln zł - podał GUS. „Obecna klasa polityczna jest wychowana na socjalizmie i nie zna, nie potrafi wyobrazić sobie innego ustroju. Nie potrafi wyobrazić sobie państwa, które nie ingeruje w każdą dziedzinę życia.” GUS podaje że w całym kraju dofinansowano budowę 2604 kompleksów boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo