epolitic epolitic
184
BLOG

POLSKA STAWIA NA EKSPORT ???

epolitic epolitic Polityka Obserwuj notkę 6

znalezione w sieci;

 

Chcemy by do 2020 roku liczba eksportujących firm zwiększyła się dwukrotnie, a udział eksportu w PKB wzrósł do 60 proc. - zapowiedział w czwartek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Realizacji tego celu ma służyć m.in. coraz aktywniejsza współpraca resortów gospodarki i spraw zagranicznych.
 

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej ruszają na podbój zagranicznych rynków, a polskie władze szybko uczą się, jak im w tym skutecznie pomagać - twierdzili wczoraj zgodnie szefowie resortów gospodarki i spraw zagranicznych Janusz Piechociński i Radosław Sikorski. - Eksport okazał się w ostatnich latach motorem polskiego wzrostu gospodarczego - mówił wicepremier, dodając, że wyniki eksportu są imponujące - w ciągu ostatnich dziesięciu lat jego wolumen zwiększył się ponad trzykrotnie by w 2013 roku osiągnąć wartość prawie 153 mld dolarów.

Zdaniem szefa resortu gospodarki polskie firmy są niejako na ekspansje skazane. - Musimy cały czas szukać nowych rynków, bo lokalne i regionalne kryzysy będą występować - mówił Janusz Piechociński. Zadeklarował, że intencją resortu jest dwukrotne zwiększenie liczby eksporterów do 2020 roku (obecnie to ok 16 tys. firm) a także zwiększenie udziału eksportu w PKB do 60 proc.

Zadanie ambitne, ale nie takie nierealne - od 2000 roku udział eksportu wzrósł z 18,5 proc. do ponad 40 proc. po trzech kwartałach ubiegłego roku. To by jednak oznaczało, że eksport musiałby rosnąc znacznie szybciej, niż inwestycje i konsumpcja. Pewne szanse na to są - polscy przedsiębiorcy zdobywają nowe rynki - np. w 2013 eksport do Afryki wzrósł o 30 proc. (do Angoli się podwoił), polskie firmy podbijają również rynki za Oceanem - eksport do USA i Argentyny wzrósł o 21 proc., do Chile o 34 proc. Coraz ważniejszym rynkiem staje się również odległa nowa Zelandia (wzrost eksportu o 32 proc.). Pamiętajmy jednak, że w przypadku nowych rynków działa efekt niskiej bazy - w przypadku stałych partnerów handlowych Polski eksport również wprawdzie wyraźnie rośnie, ale już nie tak imponująco - do Niemiec i Rosji po 6 proc., do Czech 4 proc.

Ekspansja zagraniczna była możliwa dzięki wsparciu ze strony administracji rządowej. - Budujemy siłę polskiej marki. W ubiegłym roku jej wartość wzrosła o 5 proc. do 495 mld dolarów - mówił szef MSZ Radosław Sikorski. Kluczowa dla sukcesu polskiej biznesowej ekspansji była jednak koordynacja działań obu resortów. - Wspólnie z ministerstwem gospodarki zorganizowaliśmy ponad 1000 przedsięwzięć o charakterze biznesowym - stwierdził szef polskiej dyplomacji, dodając, że MSZ coraz ściślej współpracuje z organizacjami biznesowymi, organizuje dla nich seminaria, spotkania z z ambasadorami (w ubiegłym roku było prawie 300 takich spotkań). Resort wprowadził również system ocen dla ambasadorów pod kątem ich użyteczności dla biznesu, zamierza również nagradzać najlepszych szefów placówek dyplomatycznych za współpracę z przedsiębiorcami. Wiceminister Katarzyna Kacperczyk poinformowała, że w ubiegłym roku MSZ i MG zorganizowały ponad 500 misji gospodarczych i udzieliły wsparcia 133 istotnym transakcjom i projektom inwestycyjnym.

Plany na ten rok są równie ambitne. W najbliższych tygodniach planowana jest wizyta wicepremiera Janusz Piechocińskiego w Iranie, ale polska dyplomacja będzie też przecierać szlaki na rynki Mongolii, Indii, Turcji, Algierii, Tunezji i Etiopii. Oprócz rutynowych działań - jak wspomniane misje gospodarcze, planowane są również mniej konwencjonalne, ale potencjalnie bardzo skuteczne działania - np. jesienią planowany jest w Etiopii zjazd absolwentów polskich uczelni z krajów afrykańskich, którzy mogą ułatwiać polsko-afrykańskie kontakty gospodarcze.

epolitic
O mnie epolitic

niezależny antypolityczny głos obywatelski; kocham ten cytat z Cymańskiego /PIS/ cała prawda o rządach PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI; "Mieliśmy ogromną kasę. Ale daliśmy ją bogatym i pogłębiliśmy rozwarstwienie społeczne. To jest tajemnica, o której się milczy. Bo albo popierasz PiS, albo milczysz. Ten brak krytycyzmu, to zapatrzenie i ten zachwyt nad dwoma latami naszych rządów, to przesada." Produkt Krajowy Brutto w 2014 r. wyniósł 1.728.677 mln zł - podał GUS. „Obecna klasa polityczna jest wychowana na socjalizmie i nie zna, nie potrafi wyobrazić sobie innego ustroju. Nie potrafi wyobrazić sobie państwa, które nie ingeruje w każdą dziedzinę życia.” GUS podaje że w całym kraju dofinansowano budowę 2604 kompleksów boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka